Blog

sec title

Yamaç Paraşütü Nedir? Kimler Uçabilir?

Tem 27 Genel 0 Yorum

Yamaç Paraşütü Nedir?

Yamaç paraşütü, çok hafif hava araçları içerisinde en hafifidir. Yamaçtan koşarak kalkış yapılır. Doğal koşullar altında, kabin içinde olmadan yapabileceğiniz en keyifli sporlardan biridir. Uçmak için rüzgar, ağırlık ve pilotun kas gücüne ihtiyaç vardır. İngilizcesi ‘’paragliding’’ olup, hız teknesi arkasından çekilen ‘’parasailing’’ ile sıkça karıştırılmaktadır. Yamaç paraşütü ile saatlerce havada kalabilirsiniz. Bunun yollarından biri ısınarak yükselen hava akımlarını, yani termikleri kullanmaktır. Türkiye’de Yamaç Paraşütü Sporu 1990 başlarında Fethiye Ölüdeniz bölgesinde ki Baba Dağı’nın yabancı pilotlar tarafından keşfedilmesi ile tanınmış olup, bugün Ölüdeniz Babadağ, dünyanın en önemli uçuş bölgelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Tandem Yamaç Paraşütü Nedir?

Tandem, turistik amaçlı yapılan iki kişilik uçuşlara verilen isimdir.

Uçmak Güvenli midir?

Yamaç Paraşütü ile uçmak, araba kullanmak gibidir ve tehlikeli değildir. Yamaç paraşütü (Paragliding) yapabilmek için size gerekli olan en önemli şey rüzgardır. Kurallara uyulup, kaliteli malzeme kullanıldığı sürece dünyanın en güvenli sporlarından biridir. Trafikte aldığınız riske oranla kısmen daha emniyetli olduğunu söyleyebiliriz.

Kimler uçabilir?

4 yaşından 99 yaşına kadar sağlık sorunu olmayan herkes bu sporu yapabilir. Hamile, Astım, Sara, Kalp Rahatsızlığı olanlar uçamaz. 105 kg fazla olanlar uçamaz. Hamile olanlar uçamaz. Hamile olanlar lütfen bize bilgi versin.

 

Neden Ölüdeniz?

Yılın 12 ayı  boyunca uçmaya elverişli yumuşak hava koşullarından dolayı Ölüdeniz tercih edilmektedir. Uçuşun 80% inin deniz üzerinde geçmesinden dolayı ve Babadağ’ın deniz’e yakın olması avantajı, mükemmel manzarası ile birlikte Ölüdeniz’i yamaç paraşütü açısından dünyanın en iyi ve en çok tercih edilen yeriolmasını sağlamıştır.

 

Şimdiden iyi uçuşlar…