Blog Details

sec title

2020 Hava Oyunları Türkiye’de

May 28 Genel 0 Yorum

2020 Hava Oyunları için Geri Sayım Başladı

Hava sporları ile ilgilenen yerli yabancı tüm sporcu ve spor severlerin gözü Dünya Havacılık Federasyonu (FAI) tarafından düzenlenen Hava Oyunlarına odaklanmış durumda. Dünya’nın önde gelen oyuncuları Hava Oyunlarına Ev Sahipliği Yapacak olan Türkiye’ye gelmeye hazırlanıyor. Coğrafi açıdan merkezi konumda bulunan Türkiye son dakika yapılan atakla listedeki diğer aday ülkeleri eleyerek ön plana çıkmıştır. THK’nın da katkıları ile heyecanla beklenen tarihler Protokol’un imzalanması ile tam netleşmiş oldu.
20 Eylül-5 Ekim 2020 tarihlerini takviminize eklemeyi unutmayın. 5 yılda bir geçekleşen ve ilgi odağı olan Hava oyunlarının ilki 1977 yılında Türk Hava Kurumu Organizasyonuyla Türkiye’ de yapıldığını hatırlatan THK Genel Başkanı Kürşat Atılgan Dünya Hava Oyunlarının 5’ incisinin yine 2020 yılında Türkiye’de yapılacağını belirtti. Oyunların yapılacağı şehirler sırası ile Eskişehir, Antalya, İzmir, Ankara, Denizli ve Fethiye olarak sıralandı. Babadağ ve Ölüdeniz üzerinde uçuşları ile dünya çapında ünlenmiş bir bölge olan Fethiye için bu yarışma daha da çok önem arz etmektedir ve büyüklüğü açısından Olimpiyatlardan sonraki en büyük yarışma olup 100’den fazla ülkeden 4000’in üzerinde sporcunun katılım göstermesi beklenmektedir. Altyapı çalışmaları tüm hız devam etmekte olup, büyük oranda hazırdır. Drone yarışmalarıda bu kapsamda ilk kez Türkiyede yapılacaktır. Yeni bir dal olan Drone alanı dikkat çekici olması dışında THK tarafından kontrol edilecektir.
‘‘İstikbal Göklerdedir’’ resmi sloganı ile 5. Dünya Hava Oyunlarının Türkiye için önemi 20 Eylül-5Ekim 2010 tarihleri arasında yurtiçi ve yurtdışında tüm takipçilerinin gözü önünde olacaktır.

Peki Fethiye Nerede Kalıyor? Hava Oyunlarına Nasıl Gideriz?

Antik ismi Telmessos olan Fethiye, Dalaman Havalimanına (54km uzaklıkta) uçarak gidebileceğiniz bir belde olup Marmaris’e yakınlığı (135km) ile bilinmektedir. Marinası ve etrafını çevreleyen adaları ile ünlü olan bu bölgede hemen hemen her sporu yapma imkanınız bulunmaktadır.
Denize girmek ve tekne turu yapmak isteyen ziyaretçileri sezonda ağırlayan bu turizm bölgesi ayrıca Yamaç Paraşütü sporu ile ün salan Babadağ ve Ölüdeniz (Blue Lagoon) ile bilinmektedir.
Fethiye’den 14km uzaklıkta olan Ölüdeniz ve Belcekız Koyu havasını eşsiz kılan çam ormanları, mavinin her tonunu barındıran denizi ve müthiş kumsalı ile muhteşem bir doğa harikasıdır. Fethiyeden dolmuş ve tekne ile Ölüdenize ulaşılabilir. Bölgede tatil köyü, hotel, pansiyon sayısı oldukça çok olup, bütçenize uygun konaklama sağlayabilirsiniz.
Babadağ özellikle Yamaç Paraşütü Sporunu yapmak için çıkılan popüler bir dağ olup, çıkışlar yaklaşık 25-30dakika sürmektedir. Ziyaretçilerin keyifli vakit geçirmesi için restoran, alışveriş, bar ve cafeler yer almaktadır.